Racor 791000VMAM Triple turbine fuel filter. The Racor Turbine V Series design adds ports, is less restrictive, and improves water separation. Larger ports decrease restriction, and two (2) inlet and two (2) outlet ports, allow installation in any configuration required to meet fuel delivery needs. A Shut-off valve is integrated into each individual unit eliminating the need for up stream valves in the fuel delivery line.At the heart of every Turbine unit is a service filter featuring the Aquabloc Synergy media. The new service filters designed for the new assemblies and are also backward compatible with previous assembly models. NOTE: This model is shipped on a pallet to ensure safe delivery and prevent damage. Features Top load drop in filter Integrated shut off valve Integrated vacuum port Larger port size, two inlets and two outlets 1-5/16 inch New Turbine separator design Specifications Ports: 1 5/16”-12 UN-2B (SAE 1926-1) 2X 3/4” NPTF Adapters Supplied 2X Port Plugs Supplied Service Clearance (Top): 791000VMAM: 10.0” (25.4 cm) Vacuum Installation Recommended Maximum Head Pressure: 15 psi (1.03 bar) Max Flow Rate: 791000VMAM: 540 gph (2044 lph)